הדפסה

תהליך הדפסת הספר כולל מספר שלבים שאותם יש לבצע בקפידה, על מנת להבטיח מוצר מוגמר ואיכותי. שלבי הדפסת הספר כוללים בדרך כלל:

1. קדם דפוס: הכנה וסגירה של הקבצים להדפסה על-ידי מעצב/ת הספר, והדפסת דוגמאות על-ידי בית הדפוס. 

ישנם שלושה סוגים של דוגמאות הדפסה: 

בדפוס אופסט: 

*העתק שמש – הדפסה של הספר כולו על נייר פשוט. דוגמה זו אינה מעידה על הצבעוניות של פנים הספר, והיא מיועדת אך ורק להגהה נוספת על הטקסטים ולאישור סדר העמודים.   

*אייריס – דוגמת הדפסה של כריכת הספר, ובספרי ילדים גם של חתיכות מאיורי הספר. מבחינת הצבעוניות, זוהי הדוגמה הקרובה ביותר למציאות.

בהדפסה דיגיטלית:

*ספר דוגמה – בית הדפוס ידפיס דוגמה של ספר אחד מלא, כולל הכריכה. ספר זה יהווה דוגמת הדפסה לבדיקה ולאישור ההדפסה של כל העותקים שהוזמנו.   

2. הדפסה: דפוס אופסט ודפוס דיגיטלי הן שתי שיטות שונות להדפסת ספרים, כשלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. 

הדפסת אופסט היא שיטת הדפסה מסורתית המשתמשת בארבעה לוחות הדפסה. שיטה זו מאפשרת הדפסה איכותית ועקבית, עם צבעים מדויקים ותמונות חדות, והיא משמשת בדרך כלל להדפסת כמויות גדולות (500 עותקים, ובחלק מבתי הדפוס 1,000 עותקים ויותר), וזאת מכיוון שהיא יעילה וחסכונית.

הדפסהדיגיטלית היא שיטת הדפסה מודרנית המשתמשת בטכנולוגיית הזרקת דיו. השיטה משמשת להדפסת ספרים ישירות מקובץ דיגיטלי, ללא לוחות הדפסה.

שיטה זו אידיאלית להדפסה של כמויות קטנות (לרוב 500 עותקים או פחות), או להדפסת ספרים לפי דרישה (POD), והיא מאפשרת זמני אספקה ​​מהירים.

דפוס אופסט בדרך כלל יקר יותר מדפוס דיגיטלי, וזאת בשל עלות יצירת לוחות ההדפסה. עם זאת, בעבור כמויות הדפסה גדולות, הדפסת אופסט הופכת חסכונית יותר.

דפוס אופסט מציע דיוק צבע מעולה בהשוואה להדפסה דיגיטלית. הסיבה לכך היא שהדפסת אופסט משתמשת בהפרדת צבעים, וזאת על-ידי הדפסת כל צבע באמצעות לוח הדפסה משלו, מה שמאפשר שליטה טובה יותר בצבעים ומעניק אפשרות לדייק אותם היטב בזמן ההדפסה. 

בסופו של דבר, שני סוגי ההדפסה יכולים להפיק הדפסות באיכות גבוהה.

הבחירה בין שתי השיטות תלויה בצרכים הספציפיים של הספר, כמו גם במגבלות התקציב והזמן.

3. בקרת איכות: לאורך תהליך ההדפסה כדאי שיהיה איתכם מישהו מטעמכם שמבין בדפוס (מעצב/ת, מאייר/ת, מפיק/ת דפוס), ויודע איך לבצע פיקוח. אדם זה יוכל  להשגיח על התהליך מקרוב. הפיקוח כולל הקפדה על דיוק מבחינת הצבעים ובקרה על איכות ההדפסה. 

אצלנו, ב"גם וגם", ילווה אתכם ביום ההדפסה של ספר הילדים שלכם מפיק, אשר יבצע פיקוח על הדפוס. בהדפסת ספר פרוזה/ עיון –אנו נעבוד בשיתוף פעולה עם בית הדפוס, וזאת על מנת להגיע לתוצאות מדויקות.

4. גימורים והשבחות: בשלב זה, אם בחרתם להשביח את כריכת הספר, אנו מוסיפים גימורים כגון: 

*ציפוי למינציה (מט או מבריק), שהוא גימור הכרחי ומומלץ מאוד לשימור הנראות של כריכת הספר לשנים רבות. 

מעבר לציפוי למינציה, ישנן השבחות מיוחדות שנראות כמו ״אפקטים״, שאפשר  בעזרתן להעצים את העטיפה ולהוסיף לה ממד ועומק.מדובר בהשבחות כגון: 
*לכה סלקטיבית – ציפוי שקוף מבריק שאפשר לצפות בו חלקים מהעטיפה.
*פוייל – רדיד אלומיניום שמוטבע על חלק בעטיפה כדי ליצור אפקט של כסף או זהב. 
*הבלטה – חלק בעטיפה שבולט החוצה לעומת שאר העטיפה שהיא שטוחה ודו-ממדית.

אם יש לכם תקציב ואתם מעוניינים בהשבחות, אך המעצב או המעצבת לא הציעו לכם זאת, בקשו מהם המלצה להשבחה.

5. כריכה: תהליך כריכת הספר הוא השלב האחרון בהפקת ספר מודפס. הדפים המודפסים מקופלים לשניים ליצירת קבוצות של דפים שייתפרו או שיודבקו זה לזה, וייצרו בלוק אחד של הספר כולו, אשר יחובר לכריכה באמצעות דבק או תפירה.

כדי שהמוצר המוגמר יהיה באיכות גבוהה, כל שלב בתהליך ההדפסה הוא קריטי. כל שגיאה או בעיה שמתעוררות בתהליך ההדפסה עלולות לגרום נזק לספר, מה שעלול להשפיע לרעה על המכירות ועל המוניטין של הספר.

אנו ב"גם וגם – הבית ליצירה ספרותית" עובדים עם מיטב בתי הדפוס בארץ, גם אופסט וגם דיגיטליים. מטרתנו היא להעניק מענה מקצועי וליווי צמוד, שבזכותם יצאו לאור ספרים מרהיבים ואיכותיים המופקים ברמה הגבוהה ביותר. 

רוצים לצאת איתנו לאור?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אהבתם את המאמר?

שתפו והעבירו הלאה

שירותים נוספים

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.