ניקוד

ניקוד הוא היבט קריטי בשפה המתייחס לפעולת הוספת צלילי תנועות לטקסט כתוב. הניקוד מאפשר לקוראים לבטא מילים בצורה נכונה ולהבין את המשמעות של טקסט כתוב ביתר קלות.

עברית היא שפה שמשתמשת במערכת כתיבה עיצורית, כלומר היא מכילה רק תווים לצלילי עיצור. כתוצאה מכך, הוספת צלילי תנועות הייתה הכרחית כדי לאפשר לקוראים לבטא מילים בצורה נכונה ולפרש טקסט כתוב בצורה מדויקת.

הניקוד מאפשר לקוראים להבדיל בין מילים בעלות מבנה עיצורים זהה אך צלילי תנועות שונים. במיוחד במילים הומופוניות, כלומר מילים שנשמעות זהות אך בעלות משמעויות שונות. ללא ניקוד, יהיה זה מאתגר עבור הקוראים להבדיל בין המילים הללו. 

בעברית נוהגים להשתמש בניקוד בעיקר בספרי ילדים וספרי שירה בהם הניקוד הכרחי על מנת להבין את ״כוונת המשורר״ ולעזור לילדים במלאכת הקריאה. 

ניקוד בספרי ילדים הוא אחד הדברים החשובים ביותר שיש לדייק בהם ואין לוותר עליהם בשום פנים ואופן. וגם לא להקל ראש ולהשתמש בנקדנים אוטומטיים למינהם. במיוחד בספרי פעוטות, פיקצ׳ר בוקס וראשית קריאה המיועדים לילדים בגילאי 8-2 שסביר להניח יהיו הספרים הראשונים אותם ינסו ילדים לקרוא בעצמם והניקוד מסייע להם ברכישת הקריאה והבנת הטקסט. 

לסיכום, ניקוד הוא היבט מכריע בשפה המאפשר לקוראים לבטא מילים בצורה נכונה ולהבין את המשמעות של טקסט כתוב ביתר קלות. אל תוותרו על ניקוד מדוייק של נקדנ/ית מקצועיים. 

אצלנו לא תהיה לכם אפשרות לוותר, כי בגם וגם – הבית ליצירה ספרותית עושים כל מאמץ ומשקיעים בכל פּן והיבט שיעצימו את הטקסט ויעזרו לו להגשים את מלוא הפוטנציאל הגלום בו בצורה ברורה ומדוייקת.

אנו משתפים פעולה עם נקדנים איכותיים ומקצועיים ואף דואגים לעשות הגהה גרפית לניקוד כדי שכל סימן ישב בדיוק במקומו.    

רוצים לצאת איתנו לאור?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אהבתם את המאמר?

שתפו והעבירו הלאה

שירותים נוספים

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.