עריכה ספרותית

עריכה ספרותית היא היבט חיוני בתהליך הכתיבה. היא מסייעת לחדד ולשפר יצירה ספרותית לפני פרסומה.

העורכים עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם המחברים, וזאת כדי לחדד ולשפר את הכתיבה שלהם, ולהבטיח שהתוצר הסופי יהיה מלוטש, קוהרנטי ומרתק. בעוד שסופרים רבים עשויים להתנגד לרעיון שיערכו את עבודתם, יתרונותיה של העריכה הספרותית הם רבים ומשמעותיים:

  • לשפר את האיכות הכוללת של היצירה על-ידי זיהוי תחומים שבהם  אפשר לשפר את הכתיבה. למשל באמצעות שינויים מבניים, שיפורי שפה וסגנון או חיזוק נושאים ומוטיבים שעומדים בבסיס היצירה. בעבודה משותפת עם המחבר, יכול העורך לעזור לחדד את העבודה, עד שתתגבש בסופו של דבר יצירה מהוקצעת, מרתקת ומעוררת מחשבה.
  • לזהות בעיות שאולי המחבר לא שם לב אליהן ולטפל בהן. כאשר אנו עובדים על פרויקט תקופה ממושכת, עשוי להיות מאתגר לפעמים לשמור על אובייקטיביות ולהכיר בתחומים הטעונים שיפור ביצירה שלנו. עורך יכול לספק פרספקטיבה רעננה, ולזהות אזורים שבהם הכתיבה עשויה להיות לא ברורה, או שהקצב של הכתיבה באזורים הללו איטי או מהיר מדי. טיפול בנושאים אלו ישפר את היצירה וינגיש אותה לקוראים.
  • לדאוג שההקדמה תהיה מרתקת, ושקצב היצירה ישמר את העניין ואת הקשב של הקורא לכל אורכו של הספר.
  • ללטש את סגנון הכתיבה. העריכה הספרותית מסייעת לכותב לשפר את סגנון הכתיבה שלו, למשל על-ידי הבטחה שהשפה תהיה מדויקת ועוצמתית, ושהטון יהיה עקבי לאורכו של הספר כולו.
  • להבטיח שהמסר של המחבר יהיה ברור וקוהרנטי. במקרים רבים הכותבים יודעים היטב מה הם רוצים לומר, אבל הם מתקשים לבטא זאת ביעילות. עורך יכול לעבוד יחד עם המחבר במטרה להבטיח שהמסר יועבר בצורה ברורה ומשכנעת, מה שיעזור להפוך את היצירה למושכת יותר בעבור הקוראים.
  • לחדד את קולו הייחודי של המחבר. לכל כותב יש קול ייחודי, אבל לעיתים מאתגר למצוא אותו, ובמיוחד מאתגר להביע אותו ביעילות. עורך יכול לעזור למחבר לזהות את קולו הייחודי, ולפתח אותו בצורה מלאה יותר, וזאת על מנת להבטיח שהיצירה תהיה אותנטית ומהדהדת.
  • חיסכון בזמן ובתחושת תסכול בטווח הארוך. על-ידי זיהוי בעיות בשלב מוקדם, ועל-ידי הטיפול בהן, יכול המחבר להימנע מהצורך בתיקונים נרחבים בהמשך. הדבר יכול לחסוך לו זמן, למנוע ממנו תחושת תסכול, וכן לעזור לו  להשלים את עבודת הכתיבה בצורה היעילה ביותר.

לבסוף, תפקידו של העורך הוא קריטי בסיוע לכותבים לחדד ולשפר את עבודתם. בעזרת מתן משוב על מבנה, סגנון ועקביות נושאית, מסייעים עורכי הספרות לכותבים להשיג את החזון האומנותי שלהם, וליצור ספרות שתהדהד עם הקוראים במשך שנים רבות.

יתרונותיה של העריכה הספרותית הם רבים, וכל מחבר רציני במלאכתו צריך לעבוד עם עורך מעולה וקשוב כדי למצות את הפוטנציאל הגלום בטקסט שכתב. 

תהליך העריכה הספרותית הוא תהליך מורכב, והוא דורש כימיה ושיתוף פעולה מלא בין הכותב/ת לבין העורך או העורכת, וגם כמה וכמה סבבים של תיקונים. 

תפקידו של עורך הספרות הוא לשפר את סגנון הכתיבה, לתקן שגיאות ניסוח ותחביר ולוודא שנשמר הרצף הכרונולוגי בסיפור. העורכים עושים זאת על-ידי כתיבת הערות והמלצות לשינויים בכתב היד לגבי כל מרכיביו: עלילה, דמויות, שם הספר, ניסוחים שונים, סידור הפסקאות, מספר הפרקים, חלוקת הפרקים וסידורם, סדר האירועים בסיפור, בחירת משלב השפה (גבוהה או סלנגית למשל), מחיקת חלקים מיותרים/ מוגזמים/ "נמרחים" ועוד.

אם אתם עובדים עם הוצאת ספרים או עם חברת הפקה, סביר להניח שהן יצוותו לכם עורך או עורכת מטעמן. ואולם, אם אתם מוציאים את הספר שלכם לבד, הבחירה היא לגמרי שלכם.

מה מאפיין עורכי ספרות טובים?

א. רגישות לשני דברים:
    1. לחיבור שבין הכותב לבין הספר שלו.
    2. לדקויות הספרותיות שבטקסט.
ב. החלטיות וידיעה מה נכון ומה מקצועי לעשות.
ג. ראש פתוח לדעות שונות.
ד. ניסיון רב ורקע ספרותי.
ה. כימיה טובה ושפה משותפת איתכם, הכותבים.

ב"גם וגם – הבית ליצירה ספרותית" אלה בדיוק העורכים והעורכות שעימם אנחנו עובדים. יש לנו עורכים מעולים לכל ז׳אנר ספרותי, ואנו עובדים איתם בשיתוף פעולה מלא, על מנת להגיע למצב שבו הספר שלכם יהיה ערוך לעילא ולעילא. 

רוצים לצאת איתנו לאור?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אהבתם את המאמר?

שתפו והעבירו הלאה

שירותים נוספים

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.