הפוך עם ניר ארצי

שתף פוסט

ניר ארצי, נשוי לנעמה ואבּא של עמית, אריאל וגבע, הוא יוצר בהווייתו, סא"ל במיל' בחיל האוויר, מאמן אישי ומנחה קבוצות "מנהיגות תודעתית" על הקשר שבין תודעה למציאות. ועכשיו, הוא גם סופר. ניר כתב ספר ילדים בשם לבד ביחד שיצא לאור בקרוב אצלנו בגם וגם – הוצאה לאור.

בעודנו ממתינים לדוגמת הדפסה, נפגשנו לריאיון מסכם, חיבוק וכוס קפה. 

 1. מה נתן לך השראה לכתוב? מהיכן הרעיונות?
  קודם כול, אני חייב לציין שזה רגע ממש מרגש. כיף להתרגל לתואר סופר ילדים, זו באמת הגשמת חלום נוסף עבורי.
  מעניין ששאלת על השראה, כי זו מילה נפלאה בעיניי. מבחינתי היא ביטוי לרצון במובן הכי עמוק שלו, וזה החלק הכי משמעותי בהחלטה לכתוב ולפרסם ספר. בקשר לרעיונות, לא חסר – הם אינסופיים. הם כל הזמן מסביבנו, רק צריך לרצות לראות אותם. בכל כך הרבה סיטואציות בחיים יש הבלחה, רק צריך להתבונן בסקרנות, לדמיין לאן זה יכול להמשיך ולתת להם להבשיל. 

 2. והרעיון לספר הראשון? 
  כשהבן שלנו, גבע, הגיע לשלב שבו הוא מתעקש להתנסות לבד, בערך בגיל שלוש ואילך, שם נוצר פער בין הרצון ליכולת. "רוצה לבד" שכולנו מכירים. ואנחנו כהורים רוצים לתת לזה מקום – גם לרצון, לנפרדות, לעצמאות, לצמיחה של הילדים האהובים שלנו, וגם להתפתחות היכולת של הילד במובנים הכי בסיסיים שלה. ולפעמים זה דורש להיות ”לבד ביחד" – איתם ולצידם, אבל לתת להם את המקום והאפשרות לבחור ולבקש.

 3. לאיזו קבוצת גיל מכוון הספר?
  הספר מיועד בעיקר לגיל טרום יסודי, הגיל שבו הילדים מתחילים במודע להיות עסוקים בעצמאות, בנפרדות, וגם ההורים רוצים לפתח איתם שיח בנושא. אבל להפתעתי ולשמחתי, גם ילדים גדולים יותר, חברותיה של בתי בכיתה ג' לדוגמה, לא הניחו את הספר עד שסיימו, התעמקו, צחקו תוך כדי והעדיפו אותו על עשר דקות בטלפון. וזהו מבחן הצלחה משמח מאוד. 

 4. האם יש דמויות מסוימות בספר שלך שאתה מרגיש שילדים באמת יתחברו אליהן? אם כן, מה מייחד אותן?
  אני מרגיש שכל ילד וילדה ימצאו בגבע קצת מעצמם. ינון פתחיה, המאייר המדהים, עזר לי ליצור בדיוק את הילד שדמיינתי: חד, חכם, מצחיק, קצת בלגניסט, עקשן, רגיש והחלטי. יודע מה הוא רוצה ולא חושש ללכת בדרכו. מניסיון עם עשרות ילדים שקראו את הספר עד כה, הספר אותנטי, מצחיק, זורם ועם מסר שהם יכולים לקחת לעצמם כבר אחרי הקריאה הראשונה. אני מקווה שעוד ילדים ייהנו ממנו, זו המטרה שלי בסופו של דבר. 

 5. תוכל לשתף באנקדוטות מעניינות או באתגרים שעמדו בפניך במהלך כתיבת הספר או בתהליך ההוצאה שלו לאור?
  יש לי תובנה מעניינת במיוחד על החוויה שביצירה משותפת. כשיצאנו לדרך, ידעתי שאני מוקף בצוות מעולה עם חיבור מקצועי ואנושי מהרגע הראשון. אבל כשניגשים לטקסט, בדמיון של כל אחד מאיתנו ישנה ויזואליזציה שונה לגמרי. ואז מתחיל מעין "קסם" שלאט לאט בורא מציאות על הדף – בדמויות, בגוונים, בהתאמת הטקסט… וכולנו מתכווננים יחד לאט לאט עד לתוצאה שלא הייתה לאף אחד מאיתנו בדמיון בתחילת הדרך. וזה לא תהליך קל. על עטיפת הספר עבדנו כמעט חודש(!), עם מספר חלופות ועשרות סקיצות של זווית היד של גבע. יש כאן דיאלוג בין דיוק לאינטואיציה, בין דמיון למציאות, של ארבעה אנשים. וזה פשוט מנצח וגם כיף גדול. 

 6. איזה תפקיד לדעתך משחקת ספרות ילדים בעיצוב מוחות צעירים, וכיצד ספרך תורם לכך?
  מבחינתי, קריאת ספר לילד היא ממש "זמן מתנה". חיבור הורה וילד או ילדה לזמן שהוא רק בשבילם. ילדים מפתחים סקרנות, עניין, זיכרון – והכול בקרבה ובאינטימיות שמוקדשת רק להם. אפילו עשר דקות ביום עושות הבדל עצום. 
  הספר "לבד ביחד" מכוון להנגיש חוויות משותפות מכל בית, לעורר הזדהות של הילדים עם הדמות הראשית, לעורר עניין וסקרנות לשיח. בנוסף לכך היה לי חשוב מאוד שהסיפור יעבור דרך חוויות שכל ילד חש אבל לעיתים קשה לו להביע אותן, או לנו לגשת אליהן. חוויות של בלבול, תסכול, התלהבות, הצלחה וחיבור, ויש מקום וחשיבות לכולן. 

 7. איך אתה מדמיין הורים ומחנכים מנצלים את הספר שלך כדי לשתף ילדים בדיונים או בפעילויות?
  אני אישית מוצא שספרים וזמן הקריאה הם פלטפורמה מצוינת לשיח עם הילדים. כשמתאפשר, והם ואנחנו רגועים יותר, פנויים, קרובים זה לזה. ומתוך סיפור, איור או רעיון ניתן להתחיל שיתוף או שיחה שאין להם תחליף. וגם אנחנו ההורים רוצים לא לחסוך מעצמנו ולשתף, בהתאם לבשלות הילדים כמובן. הם צמאים לזה, סקרנים, ישאלו שאלות שאם תקשיבו להן לעומקן, תלמדו על העולם שלהם יותר מכל "איך היה בגן חמוד?" – "כיף", שכולנו חווים כל יום. ואולי גם לכם לא יהיו תמיד תשובות לשאלות שלהם ותלמדו משהו על עצמכם. הספר "לבד ביחד" מאפשר לגשת לשיח המשותף הזה מתוך פשטות החיים, התרחשויות יום-יומיות שכולנו נתקלים בהן. 

 8. מה אתה מקווה שהקוראים, צעירים ומבוגרים כאחד, יזכרו בעיקר מהספר שלך הרבה אחרי שסיימו לקרוא אותו
  לקוראים הצעירים אני מציע את מטבע הלשון ”לבדביחד" כרעיון לשלב בפשטות עצמאות ובקשה לעזרה גם יחד. ולקוראים הבוגרים אודה ואומר ש“לבדביחד" משקף רעיון עמוק שנבנה אצלי זמן רב ומשמש אותי גם בתהליכי אימון וליווי שאני מעביר, ושיום אחד יצא כספר ”לבדביחד, לגדולים". והרשי לי לצטט מהספר, לקטנים ולגדולים כאחד:

  ״אַבָּא נִכְנַס לַמִּטְבָּח לְהָכִין אֶת אֲרוּחַת הָעֶרֶב, וְחָשַׁב לְעַצְמוֹ כַּמָּה הוּא גֵּאֶה בְּגֶבַע.
  לִפְעָמִים אֶפְשָׁר לַעֲשׂוֹת הַכֹּל לְבַד, וְלִפְעָמִים לֹא. 
  לִפְעָמִים בֶּאֱמֶת צָרִיךְ עֶזְרָה, אֲבָל לֹא תָּמִיד נָעִים לְבַקֵּשׁ…
  וְלִפְעָמִים… לִפְעָמִים גַּם כְּשֶׁאֲנַחְנוּ לֹא צְרִיכִים עֶזְרָה, אֲנַחְנוּ רוֹצִים קְצָת בְּיַחַד. לְבַד בְּיַחַד״. 

 9. מה הדבר הבא? יש עוד ספר בקנה או משהו אחר שאתה רוצה להגשים? 
  כמובן. זהו עולם שלם של יצירה שאני רק מתחיל לצעוד בו ומאושר מכל רגע. מייד לאחר שנסיים את הספר ”לבד ביחד", נצא להרפתקה הבאה. אני כרגע בשלב רעיונות שמתרוצצים בראש או על טיוטות, אבל הם עוד לא בשלים. בסופו של דבר, ספר ילדים הוא קצר מאוד. אתה רוצה לבחור דמות, התרחשות, חוויה, מסר והכול בדיוק רב שעובר בגובה הילד. 

 10. ספר לנו חמישה דברים שלא רבים יודעים עליך. 
  1. במהלך חיי למדתי נגינה (לא באופן מוצלח למדי) על חמישה כלים שונים. 
  2. את הסיפור הראשון כתבתי בגיל 16, והוא נותר במגירה. 
  3. מגיל צעיר מאוד ידעתי שתהיה לי בת שיקראו לה עמית (תודה לנעמה רעייתי היקרה שברבות הימים הסכימה). 
  4. אני אוהב לטייל ואוהב את ילדיי היקרים. לשמחתי יצא לי כבר שלוש פעמים לטייל לבד עם ילדה בחו"ל. ממליץ בחום רב.
  5. יש לי פחד גבהים. אם תהיו מאחוריי בטיול בנחל יהודייה, תיאלצו לחכות הרבה מאוד זמן לתורכם בסולם. קבלו זאת בהבנה. 

תודה רבה ניר, היה תענוג להוציא לאור יחד את הספר המקסים שלך.
מאחלים לך הצלחה מסחררת על המדפים ונתראה בספר הבא.

לרכישת הספר במכירה מוקדמת ובמחיר השקה לחצו כאן!

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.