שיווק

שיווק הספר הוא חלק מהותי מתהליך ההוצאה לאור. מטרתו להגביר את המכירות ואת המודעות לספר, כך שייחשף כמה שיותר לקהל היעד שלו.

בהוצאות הגדולות לרוב יש איש/ אשת שיווק שדואגים לשיווק ספרי ההוצאה. אך חשוב להבין ששיווק זה מוגבל בזמן מסוים, והוא מתרכז בעיקר ברגעי ההוצאה לאור הראשונים. הסיבה לכך היא שבהוצאות הגדולות ספרים רבים יוצאים לאור בו-זמנית, ויש לחלק את מאמצי השיווק ביניהם. 

לכן, חשוב שגם הסופר יצטרף למאמצי השיווק, וישווק את הספר שלו בעצמו. בין אם הוצאתם ספר בהוצאה ובין אם הוצאתם אותו לבד, אל תסמכו על אף אחד שישווק במקומכם. דאגו לספר שלכם ושווקו אותו בהתמדה. 

אחד ההיבטים החשובים ביותר בשיווק הספר הוא הבנת קהל היעד. 

קהל היעד של ספר הוא קבוצת האנשים שקרוב לוודאי יתעניינו בתוכן הספר. הקהל יכול להשתנות מאוד בהתאם לז'אנר, לנושא ולסגנון הכתיבה.

לאחר זיהוי קהל היעד, סופרים ומשווקים יכולים להתאים את מאמצי השיווק שלהם לקבוצת הקוראים הרלוונטית.

מרכיב מרכזי נוסף בשיווק הספר הוא יצירת כריכה חזקה לספר. הכריכה היא לרוב הדבר הראשון שהקוראים הפוטנציאליים יראו, ויש לה השפעה מכרעת בהחלטת הקורא אם להרים את הספר ולקרוא אותו. כריכה מעוצבת היטב יכולה להעביר את הטון ואת הז'אנר של הספר, וכותרת בלתי נשכחת יכולה להיחקק במוחו של הקורא, אפילו זמן רב אחרי שסיים את הקריאה.

לאחר שהקוראים הפוטנציאליים ראו את העטיפה, נמשכו והרימו את הספר, השלב הבא הוא הפיכת הספר וקריאת טקסט הגב. טקסט זה חייב להיות שיווקי, מסקרן ומושך, והוא חלק מהותי בשיווק הספר ובתהליך המכירה שלו. 

חשוב לזכור ששיווק הספר הוא תהליך מתמשך. כלומר, לא מספיק רק לקדם את הספר בשבועות שלפני ושאחרי הוצאתו לאור, ואז לשכוח ממנו. שיווק מוצלח דורש קידום ממושך ומעורבות רבה עם הקוראים, וזאת כדי לעודד את המשך המכירות ואת הקידום מפה לאוזן.

אין ספק ששיווק הספר זו משימה שעלולה להיות מרתיעה. ואולם, יש הרבה שיטות יעילות שבהן כותבים יכולים להשתמש, על מנת לקדם את ספריהם ולהגיע לקהל רחב יותר.

10 דרכים לשיווק הספר שלכם:

1. בנו פלטפורמת קוראים חזקה: בנו את הפלטפורמה שלכם על-ידי יצירת אתר או בלוג, פעילות במדיה חברתית והשתתפות באירועים ספרותיים. הדבר יאפשר לאנשים שמתעניינים בכתיבה שלכם לעקוב אחריכם ולהתעדכן.

2. בנו קהילה: מדיה חברתית היא כלי רב-עוצמה לקידום הספר. צרו חשבונות מדיה חברתית לעצמכם ולספר שלכם, ובהן צרו קשר עם קוראים ועם מחברים אחרים בז'אנר שלכם. שתפו עדכונים על הספר, פרסמו קטעים ממנו וצרו אינטראקציה עם עוקבים, וזאת במטרה לבנות קהילה סביב הכתיבה שלכם.

3. הציעו מבצעים או מתנות: אסטרטגיית שיווק יעילה נוספת היא הצעת מבצעים והנחות כדי לפתות את הקוראים לרכוש את הספר. מבצעים אלה יכולים לכלול הנחות לזמן מוגבל, פרקים לדוגמה חינם, עותק חתום חינם או פרסים אחרים שיתמרצו את הקוראים לשתף את הספר שלכם עם חבריהם ברשתות החברתיות. סוגים אלה של קידום מכירות יכולים לעודד את הקוראים לקחת סיכון על ספר שאחרת אולי לא היו שוקלים לרכוש.

4.שתפו פעולה עם בלוגרים ועם מבקרי ספרות: פנו אל בלוגרים ואל מבקרי ספרות בז'אנר שלכם, ובקשו מהם ביקורות או ראיונות. בלוגרים ומבקרים רבים שמחים להציג כותבים חדשים, והם יכולים לעזור לכם להגיע לקהל רחב יותר.

5. השתתפו באירועי ספרים ובפסטיבלים: השתתפות באירועי ספרים ובפסטיבלים היא דרך מצוינת להתחבר לקוראים ולסופרים אחרים. חפשו אירועים מקומיים באזור שלכם או בחנו השתתפות באירועי ספרות ארציים כמו שבוע הספר.

6. מסיבת השקה לספר: מסיבת השקה היא דרך מהנה וחגיגית לציין את הוצאתו לאור של הספר החדש שלכם וליצור בו עניין. הזמינו חברים, משפחה וקוראים לחגוג איתכם את הוצאת הספר. זו גם הזדמנות מצוינת להקים דוכן מכירה של הספר ולהתחיל למכור בו עותקים, ואף לחתום עליהם לרוכשים. 

7. צרו תוכן מולטימדיה: טריילר לספר, ריאיון איתכם בנוגע לספר, הקראה של פרק וכדומה, כל אלה יכולים להוות דרך מצוינת למשוך קוראים פוטנציאליים ולקדם את הספר שלכם בדרכים מקוריות.

8. הציעו פעילויות: שקלו להציע אירועי חתימות על ספרים בחנויות ספרים, שעות סיפור בספריות ובגני ילדים, מפגשי סופר/ת בבתי ספר וכדומה. זו יכולה להיות דרך מצוינת להתחבר לקוראים שלכם ולקדם את הספר באופן אישי.

9. בנו רשת של משפיענים: נסו לזהות משפיענים בז'אנר שלכם או בתעשייה שלכם שיכולים לעזור לקדם את הספר לקהלים שלהם. פנו אליהם והציעו להם עותק חינם של הספר תמורת תמיכתם.

10. פנו לחברות ולארגונים: זהו חברות וארגונים שעשויים להתעניין בספר שלכם כמתנה לעובדים שלהם או לילדי העובדים, והציעו להם את הספר למכירה. 

שיווק הספר דורש שילוב של יצירתיות, התמדה ואסטרטגיה, שבעזרתן תוכלו לקדם את הספר שלכם ביעילות.

קחו בחשבון שאיסוף קהל, בניית קהילה, הכנת חומרי שיווק ובניית קמפיין שיווקי דורשים תכנון ומחשבה. לכן, כדאי להתחיל בתהליך השיווק מוקדם ככל האפשר, עוד בשלב הכתיבה אפילו. המטרה היא להכין את הקהל לצאתו של הספר ולסקרן אותו מראש, כך שהקוראים שלכם יחכו לספר, וירוצו לרכוש אותו או להזמין אותו מייד עם צאתו. .

ב"גם וגם – הבית ליצירה ספרותית" אנחנו מבינים שלא כולם נולדו אנשי שיווק מיומנים, ולא כולם מסוגלים לשווק ולקדם את הספר שלהם בעצמם כפי שהיו רוצים. לכן, אנחנו עובדים על מספר פתרונות שיווקיים שיעזרו לכם בנושא זה. למשל, נשמח לעזור לכם  ליצור קמפיין חשיפה לספר ברשתות החברתיות, לעצב בעבורכם קיט שיווקי שיסייע לכם לשווק,  לעצב ולבנות לספר שלכם דף מכירה או אתר אינטרנט, וכן ליצור בעבורכם סרטון שיווקי.
ובקרוב! חנות ספרים חדשה שתשנה את כללי המשחק…

רוצים לצאת איתנו לאור?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אהבתם את המאמר?

שתפו והעבירו הלאה

שירותים נוספים

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.