הפצה

הפצת ספרים אפקטיבית היא חיונית להצלחתו של הספר, וזאת מכיוון שהיא קובעת באיזו מידה הספר יהיה זמין לרכישה בעבור הקוראים.

השיטה המסורתית להפצת ספרים כוללת הדפסת עותקים פיזיים של הספר והפצתם לרשתות הספרים.

חלומם של כמעט כל הכותבים  הוא להכניס את הספר שלהם  לחנויות הספרים, ולראות את העותקים נעלמים מהבמה בזה אחר זה. אפשר בקלות להבין את החלום הזה ולהתחבר אליו. אך האם זה הדבר הנכון לעשות? 

אצלנו ב"גם וגם – הבית ליצירה ספרותית", אם זה החלום שלכם אנו לא נעמוד בדרך שלכם להגשמה. ואולם, חשוב לנו שתקבלו את ההחלטה הזאת מתוך בחירה מושכלת, כשכל המידע הרלוונטי ידוע לכם. 

עליכם לדעת שבפועל רשתות הספרים עסוקות במאות ספרים שמעבירות אליהן הוצאות הספרים, ואין להן אפשרות להתמודד עם עומס נוסף של פניות מכותבים עצמאיים. ההוצאות הגדולות משתמשות במפיץ מורשה גדול, ההוצאות הקטנות נעזרות בהוצאות הגדולות, ולסופרים העצמאיים לא נשאר. 

לכן, אם אתם מעוניינים להיכנס לחנויות, עליכם לפנות לאחד המפיצים המוכַּּרים עוד לפני שהספר אצלכם ביד. בעזרתו של מפיץ כזה תוכלו לנסות להכניס את הספר שלכם לחנויות. כן, מדובר בהוצאה של כמה אלפי שקלים, אבל אם אתם רוצים להיכנס לחנויות אין לכם ברירה אחרת. 

חשוב שתדעו שגם אם הספר שלכם יאושר על-ידי המפיץ ועל-ידי חנויות הספרים להפצה מסחרית (כי כיום נערך סינון ולא כל ספר נכנס), אתם תצטרכו לשלם למפיץ סכום חד-פעמי תמורת פעולת ההפצה. כמו כן, תצטרכו לשלם עמלות מהמכירות למפיץ ולחנויות הספרים, וכן יהיה עליכם לשלם עמלת לוגיסטיקה ועמלות נוספות. הדבר ישאיר בידיכם, אחרי שלל המבצעים בחנויות ואחרי כל העמלות, כמה שקלים בודדים בספרי ילדים, ומעט יותר אם מדובר בספר פרוזה או עיון.. 

האם זה כדאי? 

כלכלית – פחות. על מנת להפיץ לחנויות אתם תצטרכו להדפיס לפחות 2,000-1,200  עותקים, וזאת כדי להגיע למצב שבו בכל חנות בארץ יהיו כמה עותקים (או לפחות בכל החנויות של אחת הרשתות). אם הספרים יימכרו, אתם תקבלו כמה שקלים לעותק, וזה לא יספיק על מנת לכסות את עלויות ההפקה של הספר. 

לעומת זאת, אם תמכרו בעצמכם, או בדרכים אחרות, אתם תרוויחו הרבה יותר פר עותק, והסיכוי שלכם לכסות את העלויות יגדל. 

אבל שוב, אם זה החלום שלכם, ועדיין, אחרי ששמעתם את כל העובדות אתם בטוחים שאתם רוצים להיכנס לחנויות, נוכל לעזור לכם גם בכך. 

(כמובן בתנאי שהספר שלכם יעבור את הסינון של המפיץ ושל חנויות הספרים.
יש לציין שאם תעבדו איתנו הסיכוי שתעברו את הסינון גבוה יותר). 

שיטת הפצה נוספת היא הפצה דיגיטלית. שיטה זו כוללת הפצת גרסאות אלקטרוניות של הספר, כגון ספרים אלקטרוניים או ספרי שמע, והיא מתבצעת דרך חנויות מקוונות. שיטה זו יכולה לעזור לכם להגיע לקהל רב במהירות ובקלות.

כיום, חלה עלייה ברכישת ספרים אלקטרוניים בארץ (בעיקר בעקבות הקורונה), וכמעט כל כותב או כותבת שמוציאים ספר לאור, מוציאים אותו גם בגרסה דיגיטלית, ולפעמים אפילו רק בגרסה דיגיטלית (על מנת לחסוך את עלויות ההדפסה). 

ספרי שמע גם הם זכו לצמיחה בשנים האחרונות, אך לא באותו היקף כמו הספרים הדיגיטליים. בישראל הפורמט המוביל הוא עדיין פורמט של ספרים מודפסים. 

לכותבים עצמאיים כדאי לשקול להפיץ את הספר שלהם בערוצי הפצה אחרים, כגון קמעונאים מיוחדים, ספריות ומוסדות חינוך. קמעונאים מיוחדים, למשל חנויות מתנות או מוזיאונים, יכולים להוות ערוץ הפצה רב-ערך בעבור ספרי נישה או בעבור ספרים מיוחדים. ספריות יכולות לספק ערוץ הפצה חשוב, הן לספרים מודפסים והן לספרים דיגיטליים, וסופרים צריכים לשאוף שהספרים שלהם יהיו בכמה שיותר ספריות. מוסדות חינוך, כמו בתי ספר, גנים ואוניברסיטאות, יכולים אף הם להוות ערוץ הפצה חשוב של ספרים בז'אנרים מסוימים או בנושאים ספציפיים. בהקשר זה רלוונטיים גם ועדי עובדים/ ועדי הורים, חברות שונות, חנויות און-ליין, כנסים מקצועיים/ ספרותיים, או כל גורם אחר שנראה לכם רלוונטי לקהל היעד של הספר שלכם. תתפרעו.

הפצת ספרים יעילה יכולה לעזור להגביר את הנראות של הספר, להגיע לקהל רחב יותר, ובסופו של דבר להניע מכירות והצלחה. על-ידי הבנת מרכיבי המפתח של הפצת הספר, ובעזרת פיתוח תוכנית הפצה מקיפה, יכולים הכותבים להבטיח שהספרים שלהם יהיו זמינים באופן נרחב ונגישים בקלות לקוראים.

אצלנו, ב"גם וגם", נוכל לסייע לכם להיכנס לחנויות הספרים, וללוות אתכם בתהליך מול המפיץ ומול החנויות. 

 ואולם, ההמלצה שלנו היא קודם כול לנסות למכור לבד, לבחון את היקף המכירות, ואז, כשיש לכם כמות מוכחת של מכירות וקהילת קוראים, להיכנס לחנויות. 

ערוץ הפצה נוסף שנשמח להציע לכם הוא חנות הספרים האינטרנטית שלנו, חנות שתעלה לאוויר ממש בקרוב. בימים אלה החנות בשלבי הקמה סופיים, וכל החשיבה סביבה מתבססת על רעיון של היפוך היוצרות. כלומר, אנו מאמינים שרוב ההכנסות מהספר מגיעות לכם, וכך זה יהיה בחנות שלנו. 

נוסף על כך, אחסון הספרים, הטיפול בהזמנות, העיטוף והשילוח – כל אלה ייחסכו מכם בחנות שלנו, וגם נושא השיווק. אנו נעסוק בעבורכם בכל התחומים הללו, ולכם יהיה זמן לכתוב את הספר הבא 🙂 

פרטים נוספים בקרוב…

רוצים לצאת איתנו לאור?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אהבתם את המאמר?

שתפו והעבירו הלאה

שירותים נוספים

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.