יחסי ציבור

יחסי הציבור בעבור הספר צריכים להתמקד בבניית מותג ספרותי חזק. המחבר צריך להיות בעל זהות מותגית ברורה ובעל מסר שמהדהד עם קהל היעד שלו.

מטרת השימוש ביחסי ציבור בתהליך שיווק ספר היא בנייה של מערכות יחסים בין המחבר לבין התקשורת, הקהילה הספרותית והקוראים הפוטנציאליים שלו. 

יחסי ציבור יעילים יכולים לעזור ליצור פרסום חיובי ובאז לספר, מה שעשוי להוביל להגדלת המכירות ולהכרה רחבה יותר.

במסגרת התהליך יחשפו היחצן או היחצנית את הספר שלכם. הם יעשו זאת באמצעות פנייה לעיתונאים, לבלוגרים של ספרים, לתוכניות בוקר, לעיתונים ומגזינים רלוונטיים, וכן לאנשי מקצוע אחרים בתקשורת, וזאת במטרה לפרסם את הספר ולהבטיח סיקור תקשורתי. המחברים או צוות יחסי הציבור שלהם צריכים לזהות כלי תקשורת ואנשי קשר רלוונטיים, ולהתאים את הפיצ'ר שלהם לקהל ולתחומי העניין של אותם כלי תקשורת.

לכן, אחד המרכיבים המרכזיים של יחסי ציבור לספר הוא יצירת ערכת עיתונות חזקה. ערכת עיתונות צריכה לכלול הודעה לעיתונות (קומוניקט), ביוגרפיה של המחבר, תקציר הספר, וכל תמונה או סיקור תקשורתי רלוונטי. ערכת העיתונות צריכה להיות מעוצבת היטב וקלה לגישה, וכן זמינה באופן אידיאלי באתר האינטרנט של המחבר, או דרך חברת יחסי הציבור.

יחסי ציבור לספר יכולים לכלול מפגשי סופרים וסיורים בחנויות ספרים. מפגשי סופרים הכוללים חתימות על ספרים והקראה יכולים לעורר התרגשות ולרתום קוראים פוטנציאליים. סיורים בחנויות ספרים יכולים לעזור להרחיב את טווח ההגעה של המחבר אל הקהל, וכן הם עשויים ליצור סיקור תקשורתי בשווקים חדשים.

מדיה חברתית היא עוד כלי רב-עוצמה ליחסי ציבור. על המחבר ליצור חשבונות מדיה חברתית ולייצר בהם אינטראקציה פעילה עם קוראים, משפיענים ומחברים אחרים בז'אנר.

חשוב לדעת: הוצאות לאור משתמשות ביחסי ציבור באופן נרחב יותר. העלות של שירות זה היא די גבוהה, ולרוב הסופרים העצמאיים אין אפשרות להשקיע סכומים כאלה. מה גם שהתוצאה אינה מובטחת. אך אל ייאוש! הרבה מהפעולות המוזכרות כאן אלה פעולות שתוכלו לבצע בעצמכם, ולקדם את הספר שלכם כראות עיניכם. 

ב"גם וגם – הבית ליצירה ספרותית" אנו נוכל להפנות אתכם לאנשי מקצוע מנוסים בתחום, ואף לעבוד בשיתוף פעולה עם יחצנים מוכשרים שישמחו לעזור לכם לקדם את הספר שלכם. 

*שימו לב: יחסי ציבור לא מתאימים לכל ספר. כדאי שיהיה לכותב או לכותבת סיפור אישי מרגש, או למשל אג׳נדה מסוימת, אשר קשורים לספר שהוציאו, וזאת על מנת ליצור עניין סביב הכותב או הכותבת, וכך להצליח בתהליך יחסי הציבור. 

רוצים לצאת איתנו לאור?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אהבתם את המאמר?

שתפו והעבירו הלאה

שירותים נוספים

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.