פיקוח על הדפוס בספר ילדים – על מה ולמה?

שתף פוסט

בשעה טובה ומוצלחת הספר המקסים ״חידה לכל אות – מי יכול לגלות״, שכתבה חמדה ברב ואייר ינון פתחיה, ירד להדפסה בליווי ופיקוח מלא של יפעת.

מה זה בעצם אומר, פיקוח?
ביום דפוס שכזה אני מגיעה (כשזה ספר שעיצבנו ו/או הפקנו) מתחילת היום ועד סופו. מהגליון הראשון ועד לאחרון. מוודאה שמדפיסים על הנייר הנכון, ושכל פרטי תהליך ההדפסה והגימורים נכונים ורשומים כמו שצריך ואז – עומדת לצד הדפס יחד עם הסופר/ת, הפעם זו היתה חמדה, ועוברת איתם על כל גליון וגליון, משווה לדוגמת ההדפסה (אייריס) ומוודאה שהצבעוניות יוצאת מדוייקת.
ואם לא – מבקשת מהדפס שירים קצת צהוב, יוריד קצת כחול, יחזק את השחור בטקסט, וכד׳. משווה בין שני עמודים שיהיו באותה הכפולה כדי לראות אחידות בגוונים ובגדול – דואגת שהכל יצא בדיוק כמו שרצינו.


זה אולי נשמע קלי קלות אבל זה לא.
כי כדי לפקח צריכים הבנה עמוקה בעבודת הדפוס. איך דברים פועלים, מה ההבדל בין סוגי ההדפסה ועד כמה זה משפיע על הצבעוניות, לדעת מה כן אפשרי ומה לא, ואם יש בעיה – איך מתקנים? מה מבקשים מהדפס, ועד כמה לשנות.

צריכים עין! ורגישות צבעונית גבוהה ואת זה לא לכל אחד יש. אני אוהבת ימי דפוס, בימים האלה אני מרגישה קצת כמו דולה – ״תומכת הדפסה״, שדואגת ללקוחות ולספר שעליו עמלנו יחד כל-כך הרבה זמן (בדר״כ כמה חודשים עד שנה ולפעמים קצת יותר) תומכת בהם, מסבירה מבחינה מקצועית, ומגיעה לעמק השווה עם הדפס. 

הנה למשל דוגמה בולטת מיום דפוס זה:
בצד ימין (תמונה 1) יש בצד שמאל של התמונה את דוגמת ההדפסה ובצד ימין של התמונה את מה שקיבלנו לאחר הדפסת גליון ראשון. שימו לב לגוון האדום ברקע של הדמויות. בתוצאה הראשונה הוא יצא מעין כתום חום…
לאחר מספר כיוונוני צבע ונסיונות הדפסה שלי עם הדפס, ניתן לראות את השיפור הרב בתמונה 2 (השמאלית). ראו את גוון הרקע האדום שיצא לנו כשליידו דוגמת ההדפסה עם הגוון האדום.
שימו לב להבדל בין שני הגוונים האדומים שסימנתי בחץ הכחול. מצד ימין לפני כיוון צבע ומצד שמאל אחרי כיוון צבע.
זו הסיבה העיקרית שבגללה חייבים השגחה על הדפוס. כי כשמשגיחים נתקלים במצב הזה כמה וכמה פעמים במהלך הדפסת הגליונות, וצריכים לדעת להתמודד עם זה בצורה מקצועית ואיך לפתור את זה.

זה תמיד מרגש וכיף לראות את קבצי המחשב מודפסים, את ההבדלים בין המסך להדפסה, לאחוז בדפים, להריח את ריחות הדפוס ולראות את הספר נולד. זה תמיד תמיד יום שמח. 

חמדה יקרה, תודה לך שבחרת בנו להפיק ולעצב את ספר הילדים הראשון שאת מוציאה לאור. נהננו מאוד לעבוד איתך ולגמרי נכנסת לנו ללב. 

מאת: חמדה ברב
איורים: ינון פתחיה
עריכה ספרותית: תמרה אבנר
עריכה לשונית: גלית גולדרייך
תכנון, עיצוב, הפקת הספר ופיקוח בדפוס: אנחנו – גם וגם ספרים
הגהה: נורית אורן-אבישר
טקסט גב: עפרה שפר

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.