אבא טנק

סופר/ת: דוד סוסנובסקי

מאייר/ת: דוד סוסנובסקי

"אבא טנק" הוא ספר ילדים שעוסק בנושא רגיש ולא פשוטמערכת היחסים בין אב לבנו הצעיר, כשהאב סובל מפוסט טראומה בעקבות אירועים שעבר בשירותו הצבאי. 

לקחת נושא לא קל ולהנגיש אותו בחן רב ובאופן משעשע הוא לא פחות מאומנות, ולכן שמחתי על הזכות לקרוא ולסקור את הספר. 

גיבור הספר, ילד בשם יובל, רק רוצה לשחק ולהתקרב אל אביו, אבל הוא לא מבין למה אבא כל הזמן מצייר טנקים ולמה אבא לפעמים כועס, מרים את הקול או מעניש בלי סיבה. 

אבא מסביר לו שעבורו הטנק הוא לא רק ציור, אלא עולם ומלואוכלי רכב, נשק, בעל כוח הרסני, אבל גם בית חם ומקום בו ישן, אכל ושהה עם חבריו ברגעים יפים יותר ויפים פחות. 

יובל מעבד את הדברים לכדי חלום בו הוא יוצא ליום של כיף עם אבאאבא טנקטנק בדמות אבא שלו, שמטייל איתו בים, משחק איתו, תומך בו ומחבק אותו. לטנק החביב אפילו יש לו את הריח של אבא. 

דרך סיפור מאויר וקצר, עולם הפוסט טראומה מונגש בקלילות לילדים ומבהיר להם שמה שעובר על ההורה אינו באשמתם בשום צורה, ושבתוך ה"טנק" הלא חדיר נמצא אבא שאוהב אותם ומייחל להיות לצידם. 

הספר גם אויר בידי המחבר, דוד סוסנובסקי, ומסתיים באיור שבו האב והילד מציירים יחדצעד חשוב ומשמעותי בדרך למערכת יחסים מחודשת בין השנים. מקסים. 

שאלתי את דוד על ההשראה לספרו ועל האתגר לאייר את הספר שכתב, ולדבריו "הספר נוצר מתוך צורך אישי ומבוסס על החוויות המשפחתיות שלנו. תהליך הכתיבה והאיור נעשה בפתיחות מלאה בבית והילדים היו חשופים לכל שלבי ההתפחות, על של הסיפור וגם של הדמות של אבא טנק שקיבלה חיים ואופי עם ההתקדמות“.

עולם הספרים של רז

גאיה אוהבת את השמש

סופר/ת: דורון שנער

מאייר/ת: רמי טל

הוצאת גם וגם

29 עמודים

איזה ספר מקסים ואופטימי של דורון שנער שכתב ספר ילדים שכל כך קסום בפשטות שלו וכולו אור וחום ואהבה ליופי ולאור.

מסוג ספרי הילדים הפשוטים והנעימים שילדים במיוחד בימים כל כך מתוחים וחסרי וודאות שמתבטאים גם בקשיי שינה יכולים לתת לילדים תחושת חמימות ורוגע וזה בדיוק הספר הזה.

גאיה מאוד אוהבת את השמש, את החום הנעים את הליטוף שלו על פניה, כשהשמש זורחת הכל יפה יותר, זורח יותר ונעים יותר.

השמש מלטפת את כולם, את החיות, את הים וגאיה מאושרת.

האיורים יפים מאוד, צבעוניים ומלאי חיים והטקסט עדין ומלטף.

יופי של ספר ילדים.

עולם הספרים של שניר פלג

מלך החלומות

סופר/ת: ד"ר גיא גרשטיין ואורית טל כסלו

מאייר/ת: שירלי ויסמן

הוצאת גם וגם

הספר מלך החלומות הוא ספר שבעיקר עוסק להנחיל לילדים שכל חלום כמעט הוא אפשרי אבל בשביל להגשים אותו אנחנו צריכים לקחת אחריות ולעשות מעשה, לעשות צעד קדימה כדי לייצר מהחלום מציאות וזה אפשרי.

כאחד שבעצמו עובד עם ילדים אני תמיד רואה את אותם חסרי הבטחון, אותם ילדים שחוששים לנסות, שמשהו עוצר אותם.

נכון שיש חלומות שלא תלויים בנו כמו החלום של הילד בסיפור שיהיה לו חתול, ולפעמים חלק מהחלומות שלנו תלויים ברצון של ההורים שלנו, המורים שלנו ועוד מבוגרים מסביבנו.

אבל רוב הדברים ורוב הרצונות שלנו כילדים תלויים בכח הרצון שלנו, ביכולת להבין מה אנחנו רוצים ולא לוותר לעצמנו.

זה לא אומר שזה קל להפוך משהו למציאותי, זה דורש לא מעט אומץ וכח רצון אבל הספר מעודד אותנו להבין זאת.

לילד שבספר יש הרבה חלומות מאוד יישומיים ויומיומיים כמו להצטרף לילדים שמשחקים בהפסקת בית הספר בכדור והוא מאוד רוצה להצטרף אבל משהו עצר אותו ובסוף כבר היה מאוחר מדי וההפסקה נגמרה.

או החלום שלו להצטרף לשאר ילדי המשפחה להכנס למים העמוקים ולא היה לו מספיק אומץ לעשות את זה.

הספר מציג חלומות יישומיים ויומיומיים, כאלו שמתרחשים כל הזמן, חלומות קטנים שהגשמתם תייצר לילד מציאות אחרת של יותר בטחון ויותר לקיחת אחריות על הדרך בה הוא יגדל.

ספר ילדים מקסים.

עולם הספרים של שניר פלג

10 בדצמבר 2023

גאיה אוהבת את השמש

סופר/ת: דורון שנער

מאייר/ת: רמי טל

רוגע. זה הדבר הראשון שעלה בראשי כאשר פתחתי את הספר של דורון שנער. רוגע, שלווה, אפשרות לנשום. המילים של דורון בשילוב האיורים היפהפיים של רמי טל גורמים לקורא בכל גיל לדחף בלתי נשלט לעשות יוגה (או לפחות להתמתח), לעוף בשמים, לשכב על דשא ולהתגלגל בין הפרחים. הרבה זמן לא נתקלתי בספר כל כך נעים שעושה טוב על הלב, נראה לי שבתקופה הזו זה מה שהרבה מאד ילדים ומבוגרים רוצים וצריכים.

"גאיה אוהבת את השמש. בשמש נעים. השמש מחממת את הראש, את האוזניים, את הפנים, שולחת קרן אור לעיניים ומשם ישר לתוך הלב…"

הספר עוקב אחר יום אחד בחייה של גאיה ובעקבות הדברים שהיא אוהבת ועושים לה טוב. בעצם מדובר בדמיון מודרך לכולנו, קטנים וגדולים כאחד. ניתן להשיג באתר "גם וגם הוצאה לאור". פשוט נפלא! לגיל – 2-6.

מאירה ברנע-גולדברג, פורסם ב״הספרייה של מאירה״, באתר מאקו

10 בדצמבר 2023

אבא טנק

סופר/ת: דוד סוסנובסקי

מאייר/ת: דוד סוסנובסקי

דוד סוסנובסקי נשוי ואבא לשני בנים, נכה צה"ל שמתמודד עם פוסט טראומה בעקבות שירותו הצבאי. בישראל ישנם רבים שסובלים מפוסט טראומה בעקבות השרות הצבאי או אירועי טרור וכעת לראשונה יצא לאור ספר ילדים שמסביר בשפה פשוטה ובאיורים את מה שמתרחש בנפשם, על הצורך שלהם באהבה וקשר אך גם מסביר מדוע לפעמים ההתנהגות שלהם אינה מובנת לאחרים, גם לא לילדים שלהם. מלחמה יכולה להגביר תסמינים של פוסט טראומה והספר, עליו עבד סוסונבסקי מספר שנים, יצא בדיוק בזמן הנכון.

יובלי הוא ילד שחי עם אבא פוסט טראומתי. ההסברים שהוא מקבל מהוריו לא תמיד מובנים לו עד שלילה אחד הוא חלם חלום: אבא שלו הופך לטנק. דרך החלום והשיח שנוצר בעקבותיו, ליובל יותר קל להבין את מה שעובר על אבא שלו. ספר מרגש ונוגע ללב שבסופו ישנם הסברים על פוסט טראומה ואיך כדאי להשתמש בספר.

ניתן להשיג באתר "גם וגם הוצאה לאור".

מאירה ברנע-גולדברג, פורסם ב״הספרייה של מאירה״, באתר מאקו

8 בדצמבר 2023

גאיה אוהבת את השמש

סופר/ת: דורון שנער

מאייר/ת: רמי טל

לפני יותר משלוש שנים פנה אלי הסופר דורון שנער וביקש חוות דעת על סיפור ילדים שכתב. לשמחתי, הסיפור היה נחמד בעיניי (זה לא קורה לי הרבה) והסכמתי לערוך אותו. עבר זמן, ובסופו של דבר הספר מצא בית חם ומאייר מוכשר וממש לא מזמן יצא לאור.

כל ספר שאני חתומה עליו, כעורכת או כמתרגמת, אני אוהבת – אחרת לא הייתי טורחת לעבוד עליו. אבל לא כל ספר כזה מעורר בי תשוקה להתלהב ממנו בפרהסיה. גם הספר הזה, אילו יצא לאור זמן-מה לפני 7 באוקטובר, רוב הסיכויים שלא הייתי חושבת להמליץ עליו כאן; כי הוא אמנם נחמד מאוד-מאוד, לא סתם עודדתי את שנער להוציא אותו לאור, רק לא הייתי בטוחה שיש בו ייחוד ששווה המלצה נלהבת. אבל מאז קרה מה שקרה, ופתאום מתברר שיש לא מעט ילדים שעלילה דרמטית (הכוללת לרוב איזה קונפליקט) מאתגרת אותם מדי, בעיקר בימים האלה, והם מעדיפים ספרים רגועים כמו זה. ופתאום התגלה לי סוד הקסם של "גאיה אוהבת את השמש".

כי זה באמת ספר מרגיע ומעודד ומענג, שעושה הרגשה טובה ושמחה, ולא מאתגר ואין בו טריגרים בכלל, וזה בדיוק הספר המתאים לילדים שהשבועות האחרונים הכניסו אותם ללחץ. הוא מתאר יום בחייה של גאיה הקטנה, וכמה היא אוהבת את השמש ונהנית מחומה ומאורה, עד שמגיע הערב ונפרדים מהשמש שאומרת לגאיה לילה טוב, והאיורים הצבעוניים של רמי טל מאירים ממש כמו השמש ועושים טוב על הלב. וכמה נעים ומנחם הדף האחרון, שבו גאיה כבר נרדמת במיטה, והמשפט שכתוב בו: "וְכָל זֶה בֶּאֱמֶת קָרָה./ גָּאיָה אוֹהֶבֶת אֶת הַשֶּׁמֶשׁ,/ וְהַשֶּׁמֶשׁ אוֹהֶבֶת אוֹתָהּ/ בַּחֲזָרָה". לבני שנתיים עד שש ולכל מי שזקוק לנחמה ורוגע לפני השינה (24 עמ'). כעת במחיר השקה באתר ההוצאה.

המתלהבת - עטרה אופק

אתר זה משתמש בקובצי Cookie כדי להבטיח שתקבלו את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו.